Monday, September 24, 2012

Muudatused Tallinna ja Harjumaa ühistranspordi piletisüsteemis.



21. september 2012 rakendub Ühiskaardi süsteem Tallinnas ja Harjumaal, asendades paberpiletite süsteemi (paberpilet kehib kuni 31.12.2012). ID-piletite osas jääb kõik endiseks.

Ühistranspordi kasutajatel ei ole kohustust alates 21. septembrist ühistranspordi kasutamiseks e-kaarti ehk Ühiskaarti omada ega iga oma sõitu valideerida.

Valideerimiskohustus on vaid neil isikuil, kes on otsustanud hakata kasutama uut piletisüsteemi ning ostnud Ühiskaardile e-pileti või aktiveerinud kaardil sõidusoodustuse.

Kõik senised sõidusoodustused ja soodustust tõendavad dokumendid kehtivad edasi ka 21. septembrist 2012.

Uue e-pileti süsteemi lepingu kohaselt jagab Tallinna Linnavalitsus 15 000 tasuta Ühiskaarti. Tasuta Ühiskaarte jagatakse tallinlastele, kellele riik või linn on kehtestanud tasuta ühistranspordi kasutamise õiguse: puudega lapsed; sügava puudega 16- aastased ja vanemad isikud; raske nägemispuudega isikud; hoolekandeasutuses viibivad lapsed; vanemliku hoolitsuseta jäetud lapsed; 3 ja enama lapsega pere lapsed; represseeritul ja temaga võrdsustatud isikul; Tšernobõli aatomielektrijaama avarii tagajärgede likvideerimisest osavõtnutel.

Linnavalituse poolt tasuta jagatud Ühiskaart tuleb sõidusoodustuse saamiseks ning tõendamiseks isikustada ning alles seejärel on võimalik sõidusoodustus aktiveerida. Ühiskaarti saab tasuta isikustada Tallinna linnaosa sotsiaalhoolekande osakonnas ning sealsamas saab aktiveerida ka sõidusoodustuse. Tasuta Ühiskaarte hakatakse jagama alates 21. septembrist 2012. Linnavalitsus teavitab oma kodulehel enne 21. septembrit, kuidas ja kus hakatakse tasuta Ühiskaarte jagama.

31. detsembrini 2012 kehtivad kõik vanad pabertalongid, ID-piletite süsteem jääb paralleelselt uudse e-pileti süsteemiga kehtima ka 2013. aastal.

Isikustatud e-kaardi abil saab sõidusoodustuse õigust tõendada vaid sõitja kuulumisel vastavasse elektroonilisse andmebaasi, mida peetakse Tallinna linnaosa sotsiaalhoolekande osakonnas, Tallinna Transpordiametis või Tallinna Linnavalitsuse teenindussaalis.

Õpilased, üliõpilased ning pensionärid saavad ID-kaardi või isikustatud e-kaardi abil sõidusoodustuse õigust tõendada vaid sõitja kuulumisel EHIS-i või SKAIS-i andmebaasi.



Mis muutub Ühiskaardi rakendumisega?

• Bussid, trollid ja trammid on saanud pardakompuutrid, sidemodemid ja validaatorid.

• Validaatorid on mõeldud selleks, et reisijad viibutaksid sisenedes nende juures uut piletikandjat — viipekaarti ehk Ühiskaarti. Selle saab selle tänase päeva hommikust soetada R-kioskidest ja paljudest kaubanduskeskustest kahe euro eest. Kaardile tuleb kohe ka raha sisse maksta, kui tahad validaatorist tunnipileti osta. Teine võimalus on kaardile perioodipilet osta.

• Mõistlik on kaart ka oma isikuga siduda, et soodustust saada. Näiteks on uus soodustus tunnipiletite kasutajatele: süsteem kasseerib isikustatud kaardi omanikult maksimaalselt kolme sõidu eest päevas, võrdsustades selle päevapiletiga. Lisaks Ühiskaardile tuleb kaasas kanda ID- kaarti või pildiga isikut tõendavat dokumenti.

• Perioodipileteid on nüüdsest aga kolmes hinnaklassis: tallinlaste, mittetallinlaste ja isikustamata pilet. Viimasega saab sõita näiteks terve perekond.

• Esialgu kolme Tallinna kooli õpilased saavad Ühiskaardi asemel kasutada uut õpilaspiletit. Samuti asendab Ühiskaardi üliõpilaste uus ISIC-kaart.

• Arendamisel on viipevõimekus ehk NFC (near field communication) tugi nutitelefonidega ja pangakaartidega. NFC puhul ei oleks vaja kaardile raha laadida, vaid saaks näiteks tunnipileti otse pangaarvelt maksta.

• Nutitelefoni rakenduse abil saab tähtsamates peatustes tabloo pealt vaadata busside reaalset saabumisaega, mitte ametlikku sõidugraafikut. Tabloodega varustatakse esialgu 6-7 peatust.

• Paberpiletid kehtivad aasta lõpuni, ID-piletid tuleva märtsini. Pärast seda jääb vaid uus süsteem. Ühiskaarti, NFC-telefoni või uut pangakaarti on tallinlastel vaja ka siis, kui volikogu otsustab pealinnas uuest aastast tasuta ühistranspordi kehtestada, nagu linnavalitsusel plaanis. Tallinlastel tuleb siis kaardiga validaatori juures viibates tõestada, et nad on tallinlased.

• Ühiskaarti saab kasutada nii Tallinnas kui Harjumaal ning samale põhjale tulevad ka turistidele mõeldud kaardid; tarkvaralise täienduse puhul on neid võimalik kasutada ka Edelaraudtee rongides.

• Lisalugemist www.pilet.ee.

No comments:

Post a Comment